Vložit inzerát

Zkušební lhůta v zaměstnání

 

 

Tři měsíce. To je doba, kterou má zaměstnavatel na to, aby se přesvědčil o tom, že nás na základě životopisu, průvodního dopisu a výběrových kol pohovoru vybral dobře. Také aby se přesvědčil, jak se chováte, zda jste zodpovědní, spolehliví, dochvilní, vyjdete s kolegy… Vy máte úplně stejné tři měsíce, po které můžete bez udání důvodu z nového zaměstnání odejít a hledat si práci jinou, lepší, pokud ta stávající nesplňujete to, co jste od ní očekávali.

 

 

Základy úspěchu udržení si nové pracovní pozice

 

Abyste se v novém zaměstnání osvědčili, buďte snaživí. Zajímejte se o to, co děláte, o to, co s čím souvisí, ptejte se. Platí ale, že není dobré projevovat až přehnaný zájem, který až není příjemný těm, kteří vás zaučují. Jděte zlatou střední cestou.

Buďte vždy dochvilní a nikde se „nezašívejte“. Nejde jen o to, abyste chodili do práce včas, ale také o to, abyste obědvali po čas, který je k tomu určen, nechodili na nepovolené pauzy ke kouření, nebo netrávili mnoho času v kuchyňce přípravou svačiny nebo na toaletě, pokud to není nutné. Že nejste na svém místě, si ostatní všímají, myslete na to.

 

Buďte slušní, nepovyšujte se, nepomlouvejte kolegy ani nadřízené. Nevyplácí se chovat se nadřazeně nebo udělovat nevyžádané rady těm, kdo jsou vaši nadřízení. Ze začátku se držte zkrátka. Negativní slova o vašich kolezích se vám nemusí vyplatit. Donesou se až k nim nebo k nadřízeným a mohou napáchat pro vás velké škody.

 

Pokud je potřeba, doma se učte to, co potřebujte znát pro výkon své pracovní pozice. Ukázali vám nový počítačový program, který budete používat? Půjčte si v práci k němu příručku a věnujte se mu i doma, pokud chcete. Jde to alespoň v omezené formě. 

 

Když budete chtít, tříměsíční dobu hravě zvládnete. I pak se však chovejte lidsky, ohleduplně, moudře a učte se ze zkušeností, které se vám denně naskýtají. 

 

 

Žirafa.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.