Vložit inzerát

Práce v zahraničí

 

 

Právě jste dostudovali střední školu a na vysokou vás nepřijali? Máte ukončené vzdělání, ale sehnat práci v oboru v našich končinách je nadlidský úkol? Láká vás poznat jinou kulturu, zemi anebo potřebujete v životě změnu? Právě pro vás je práce v zahraničí jako stvořená. Otevírá nový svět, získáte díky ní nové vzpomínky, zajistí vám finanční nezávislost. Každý totiž ví, že v sousedních zemích je plat v jiných číslech než u nás v České republice. 

 

Co vám přinese práce v cizině

 • Spoustu peněz, díky kterým si prožijete život, jaký si zasloužíte.
 • Nové obzory, získání zkušeností.
 • Navázání nových kontaktů, přátelství, ze kterých budete moci těžit i v době, kdy se třeba vrátíte podnikat či pracovat do své rodné země.
 • Zdokonalíte se v cizí řeči. Jak jinak si rozšířit slovní zásobu než každodenním používáním s rodilými mluvčími.
 • Nesmíme opomenout i skvělé reference a položku na životopise. Zkušenost s prací v zahraničí otevírá nejedny dveře i u nás.

 

 

Je tato obživa jen pro mladé?

Pokud byste si měli představit člověka, který jede do jiné země, nejspíš se vám vybaví někdo velmi mladý. Ano, ti většinou ještě nemají žádné závazky a touží po poznání. Často kombinují sezónní práce v zahraničí s jiným druhem práce tady u nás. Nemusíte se však obávat vycestovat ani ve vyšším věku. Pokud máte pro strach uděláno, klidně si zařiďte stáž nebo nové pracovní místo i ve středním věku. Pro některé lidi je to záchrana před stereotypem, jinému se změní životní podmínky a nároky a je nutností vydělávat víc peněz. 

Jestliže to však má dopadnout podle představ, je zapotřebí si vše předtím zajistit. Můžete jet i tzv. naslepo, ale pokud chcete mít jistotu, že práci seženete, nebudete spát někde pod mostem a výplatu dostanete v řádném termínu, připravte se dopředu. Vyjet naslepo si může dovolit ten, kdo má doporučení známého či v uvedené zemi má někoho blízkého, kdo mu ze začátku pomůže. V opačném případě je lepší řešit vše přes agenturu.

 

 

5 důležitých otázek – co vše je nutné zařídit před odjezdem do zahraničí

Než si začnete malovat vzdušné zámky a snít o skvělém pohodovém životě, je nutné si zajistit určité náležitosti nutné k přežití a ověřit, že se vaše představy shodují s realitou.

 

 1. Budete žít dle svých představ? – Máte svou vysněnou zemi, která vás láká svojí historií, kulturou, prostředím, přírodou apod. a toužíte se tam odstěhovat? Nebo ovládáte dobře jazyk, domluvíte se v určitém jazyce a přejete si proniknout do světa? Než si definitivně sbalíte kufry, ověřte si, jak moc je finančně náročný život v zemi, do které se chystáte. Dokážete si vydělat dostatek peněz a prožít tak svou „pohádku”.
 2. Najdete práci? – Je ve městě, ve kterém budete bydlet dostatek pracovních příležitostí a míst k bydlení? Není nic horšího než nakonec dělat v úplně jiné oblasti práce, než jste si vysnili a bydlet v nějakém plesnivém bytě s dalšími pěti lidmi.
 3. Získáte dostatek volna? – Proč se lidé stěhují? Ne vždy je to otázkou peněz. Někdy zkrátka chtějí poznat nové lidi, prostředí, kulturu, přírodu. Dopředu si ověřte, na kolik volna získáte nárok a zda vám plat bude stačit na dobrodružství. Mít pauza a nemít finance na výlet není zrovna dobrou kombinací. 
 4. Udělejte si nejdřív výlet. – Je velmi přínosné, pokud dopředu zemi navštívíte. Budete tak lépe připraveni na to, co vás čeká. Projděte se po městě, dejte se do řeči s místními, prohlídněte si vše kritickým pohledem. Je to stejné, jako když hledáte bydlení kdekoliv jinde. Zkrátka si zmapujte situaci. Ptejte se, jaký život se jim žije, zda si dokážou rychle najít práci, zda si mohou dovolit dovolené apod. Tím jednak získáte jasnější pohled na věc, ale třeba již navážete nová přátelství, které vám pak v začátcích velmi pomohou.
 5. Finanční polštář a administrativa. – V poslední řadě je velmi důležité zjistit, jak dlouho dokážete být bez práce a kolik peněz je dobré mít na účtu jako záložní plán. 

 

 

Jak na legální cestování a práci v zahraničí

Dnes není rok 1920 kdy bylo všem jedno, kam jedete a co tam budete dělat. Dnes musíte mít vše řádně podloženou administrací a schváleno razítkem. Pokud pojedete mimo Česko s pracovní agenturou, měla by vám vše zajistit. Jestliže sami, projděte si náš seznam.

 

 • Pracovní povolení je nutné zajistit ještě před odjezdem. Podle dané země se zřizuje buď na určitý druh práce, délky pobytu anebo má určitá pravidla, za jakých podmínek bude platit. Vyřídíte jej na úřadu práce, Pracovní vízum pak na příslušném ministerstvu.
 • Zdravotní pojištění je povinností, kterou musíte platit v zemi, v níž pracujete. Než opustíte zemi, nezapomeňte se zde odhlásit. Výjimku tvoří státy, kde se neplatí a důležitá je i délka pobytu.
 • Doklady si také vytáhněte z peněženky a zkontrolujte jejich platnost. Občanský průkaz, pas, řidičský průkaz noste vždy u sebe.

 

MyJobsi.cz - největší vyhledávač inzerce práce v České republice.

 

 

Žirafa.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.