Vložit inzerát

Práce přes agentury

 

 

Je hned několik způsobů, jak si najít práci k obživě. Někdo má velký talent a kopec štěstí k tomu, když už během studií narazí na dobrého zaměstnavatele, u kterého prvně započne brigádu, následně stáž a po absolvování zkoušek u něj pracuje na trvalo. Někdy si i sami zaměstnavatelé vybírají mezi studenty ty nejlepší, které osloví s lukrativní nabídkou práce. Jenže mnozí z nás si musí zaměstnání hledat sami. Buď rozhodíme sítě přes rodinu a známé a čekáme na úlovek nebo se vydáme hledat na vlastní pěst. Pokud se vám ani tak nepodaří uspět, kroky vás zavedou do pracovní agentury. A vy si pak budete vyčítat, že jste to měli udělat již dávno.

 

 

Pracovní agentura

Tyto agentury mají totiž sami rozhozeny sítě a brouzdají mezi firmami jako žralok v oceánu. Hned uloví volné pracovní místo a nabídnou je nějaké své menší rybě. Tím, že se přihlásíte pod pracovní agenturu získáte řadu výhod. Existují i nějaké nevýhody? Samozřejmě, že ano. Každá mince má dvě strany a tady tomu není jinak. 

 

 

  • Pracovní agentura je zprostředkovatel práce, který má povolení od úřadu práce k tomuto výkonu. Má pod sebou evidenci uchazečů o práci, kterým se snaží najít vhodné umístění. Na základě jejich životopisů je pak pozve na určitý pohovor a pokud se zalíbí i zaměstnavateli je ruka v rukávu a pozice je obsazená. 
  • Další možností, jak s ní spolupracovat je pravidelně kontrolovat její nabídky pracovních pozic. Ty vypisuje na svých stránkách. Nemusíte se tedy do ní ihned zapisovat, ale až vás něco osloví, zkontaktujete se s personalistou dané agentury a domluvíte se na postupu.
  • V poslední řadě pracovní agentury využívají sami zaměstnavatelé, kteří přes ně nabírají do svých řad nové zaměstnance. Díky evidenci uchazečů totiž mohou vybrat toho nejkvalifikovanějšího a oslovit jej.

 

 

Jak vybrat tu správnou pracovní agenturu

Na trhu jich je celá řada. Ale jak to, tak bývá, i zde se najdou lepší a horší. Jak tedy poznat tu, která bude pro vás vhodná a nehrozí vám žádné problémy? Je nutné si ji tzv. dopředu proklepnout. 

 

 

  • V prvé řadě by po vás neměla chtít nějaké platby za registraci. To už není zákonem povoleno a také to není fér jednání.
  • Poté nahlédněte do Asociace poskytovatelů personálních služeb a snažte se ji tam dohledat. Není zapsána, pak doporučujeme dát ruce pryč.
  • Dobrá personální agentura má sjednané pojištění proti úpadku. 
  • Má oprávnění ke zprostředkování zaměstnání třetí straně.
  • Vše je podloženo smlouvou.
  • Jsou na ni jen kladné recenze, co se týká vyplácení mzdy a odvodů na sociální a zdravotní. To si lze zkontrolovat na daném úřadě.
  • Svým uchazečům o práci nabízejí stejnou práci za stejných podmínek nebo alespoň se jim snaží přiblížit, jako je tomu u kmenových zaměstnanců dané firmy.

 

 

Dále by neměli chybět přehledné a aktualizované webové stránky, na kterých jsou všechny náležitosti. Kontakt, adresa sídla, co poskytují za služby, nabídky práce a právní odpovědnost. Zaměřte se i na styl komunikace s vámi. Už to mnohé napoví, kdo sedí na druhé straně telefonu. 

 

 

Je výhodné pracovat přes agenturu

Statistiky tvrdí, že až 40 % pracujících je pod záštitou agenturní práce. Pomáhají pečovat zaměstnavateli o zaměstnance, hledají nové, řeší nemocenské, dovolené a odvádějí odvody. Za zprostředkování zaměstnání nic agentuře neplatíte. 

Velkou výhodou je fakt, že ve chvíli, kdy přijdete o práci, třeba kvůli snižování stavu, má pro vás už agentura sehnané jiné pracovní místo. Nemusíte se ani bát, zda se vám roky takto odpracované počítají do důchodu. Tím, že musí za vás odvádět dané odvody, je vše právně v pořádku.

Jako rozjezd pro čerstvě dostudované, dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním postižením, hendikepované či jiné osoby je to skvělý způsob, jak si najít práci. Často se pak stává, že lidé po pár letech práce přejdou přímo pod kmenový stav firmy, ve které pracují a získají tím další výhody. A pokud už nic jiného, navyšujete si tak svou praxi.

 

Certifikace firem - možnost online získání firemního certifikátu pro váš web na Certifikace-firem.cz.

 

 

Žirafa.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.