Vložit inzerát

Trable s hledáním nové práce

 

 

Jakmile se dostaneme do situace, kdy hledáme nové zaměstnání, máme různé představy a očekávání. Pokud čekáte, že novou práci najdete během jednoho, dvou, maximálně třech pohovorů, a ono ne, můžete být značně zklamaní. Vězte, že je však naprosto běžné poslat i desítky životopisů a nedostat pozvání na pohovor. A když už dorazí, ve finále vás nepřijmou. Neděje se to však jen vám, a to je potřeba si uvědomit. 

 

Většinou to nejde jako po másle 

Možná jste slyšeli, že se známému podařilo najít práci coby mávnutím kouzelného proutku. Poslal životopis, druhý den jej pozvali na schůzku a třetí nastupoval do nové práce. Teoreticky je to takto možné, ale realita je z 99% jiná. Většinou rozešlete desítky životopisů. Pozvou vás na cca 5 pohovorů, a ani to nemusí být konečná. 

Jestliže vás tolikrát odmítnout, jistě to ovlivní vaše sebevědomí. Ovšem fakt je, že se tohle děje mnoha lidem, zvláště pokud jde o profese, o něž má zájem mnoho uchazečů. Nezačněte být pesimističtí a věřte si. Dříve nebo později se vám nové zaměstnání podaří najít. 

 

Volte vhodné pracovní pozice 

Abyste s životopisem a průvodním dopisem uspěli, reagujte na pracovní pozice, s nimiž máte zkušenost nebo k nim máte patřičné vzdělání. Pokud si přejte změnit profesi, je nutné, abyste důvody dostatečně objasnili v průvodním dopise. Zaměstnavatel o vás nic neví a je potřeba, abyste jej i napříč odlišné praxi přesvědčili, že jste ti praví pro dané místo. 

Pošlete životopis i tam, kde nesplňujete všechny požadavky zaměstnavatele. K pozvání na pohovor většinou stačí, když splníte 70 – 80 % požadavků. 

 

 

Nevěšte hlavu

Prošly jste 4 pohovory a stále nemáte práci? Poučte se z neúspěchu a připravte se na další pohovory lépe. Zaměřte se na to, o čem chcete a nechcete se zaměstnavatelem mluvit. To, nač se vás zeptá, neovlivníte, ale to, o čem začnete vyprávět, co o sobě prozradíte, ovlivnit můžete. Ukažte, že jste šikovní a umíte mnohé. 

Doma se mezitím vzdělávejte, čtěte, relaxujte, svěřujte se svým přátelům nebo rodině s tím, co vás kolem hledání práce trápí. Prožili to mnozí, s velkou pravděpodobností vám budou oporou.

 

 

Žirafa.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.